Blog
Když zdraví vychází z nohou

Když zdraví vychází z nohou

Minulý týden se mi změnil život. Ne, nerozvedl jsem se, ani jsem nezvítězil v prezidentském klání. Jen jsem se nechal zlákat inzerátem, který nabízel možnost změnit pohled na vlastní zdraví. Zněl nějak takhle: naučte se vnímat vlastní tělo, diagnostikovat a léčit sebe sama i své blízké pomocí tisíce let staré reflexní terapie. Cena byla rozumná, třídenní program sliboval bohatý obsah, tak jsem se přihlásil. A tenhle víkend mi změnil život. Nejen že jsem pochopil alespoň zlomek moudrosti starých čínských léčitelů, ale hlavně teď musím každý podvečer masírovat nohy všem členům rodiny. Díky, reflexní terapie!

Ale vážně. Kurz to byl skvělý. Úžasná lektorka Klára studovala reflexní terapii u velkého čínského mistra Wanga s mezinárodní reputací. Uměla to. Sedli jsme si také se spolužáky, takže prima atmosféra. Dál už ovšem jen samá dřina. Chvíli teorie a hodinu praxe a to celé stokrát dokola. Já masíroval nohy spolužačce a ona vzápětí mě. Naučili nás 75 reflexních bodů na chodidlech obou nohou, jejichž stimulace prsty či klouby rukou znamená posílení toho kterého orgánu, či přímo aktivní léčbu jeho bolestí či jiných chorobných stavů. Skvělé tedy je, že nyní umíme (promiňte, mistře Wangu, slovo umíme je na začátečníky asi příliš samolibé) harmonizovat celé tělo a možná i léčit mnohé neduhy prostě jen tím, že víme, které místo na noze stisknout, třít či jinak stimulovat. Zdá se vám to jako nemožné? Pojďte se podívat, co ona reflexní terapie vlastně dokáže.

Co jsou to reflexní masáže

Reflexní terapie je přibližně 5000 let stará metoda péče o zdraví. Pracuje s nervovými zakončeními, která se nacházejí na celém těle. Původním úkolem reflexní terapie byla prevence, dnes je však hojně používána především k léčbě.

Reflexní terapie je celostní léčebná metoda, působící na příčinu nerovnováhy celého těla místo pouhého potlačování místních bolestí léky nebo odstranění postižené části těla. Pomáhá řešit akutní i chronické problémy, lze ji také využít jako doplněk jiné léčby nebo k urychlení rekonvalescence.

Reflexní terapie je založená na holistických principech a předpokladu, že na zakončeních lidského těla existují reflexní plošky, odpovídající příslušným orgánům a oblastem těla. Jemným tlakem nebo hlazením těchto bodů můžeme cíleně posílit nebo naopak uklidnit příslušný orgán nebo část těla. Cílem této terapie je obnova rovnováhy v těle, navození hlubokého uvolnění a aktivace samoléčebných schopností organismu. Je škoda, že mnoho lidí zatím věnuje tak málo pozornosti a péče svým nohám. Přitom nás nosí po celý život!

Reflexní masáže jsou ověřeným prostředkem léčebným, diagnostickým i  preventivním. Plošky na nohách jsou navíc velmi účinné a ne nadarmo je příroda  stvořila právě na chodidlech, která mechanicky masírujeme už při chůzi jen  samotnou vahou celého těla a ideálně chůzí „naboso“ po nerovném povrchu tak,  jak bylo pro člověka kdysi přirozené. Stimulace chodidel je dnes velmi omezena  jednak rovným povrchem, po kterém chodíme, ale i oddělením chodidla od  nerovností takového povrchu obuví, často nevyhovující. V důsledku toho se naše  potíže s pohybovým aparátem jen zhoršují a celoživotně nabalují. Cesta k jejich  nápravě existuje, ale je často zdlouhavá a vyžaduje trpělivost klienta.  

A právě výhodou této metody je možnost probudit nebo podpořit jinak přirozeně  probíhající samoléčebné procesy v těle, diagnostikovat již vzniklé dysbalance,  které vedou do stavu nemoci a efektivně pracovat na jejich odstranění.   

Tlakem na příslušné reflexní plošky můžeme „přečíst“ příčinu potíží a příznivě ji  ovlivnit. Reflex je vysílán rovněž k příslušným orgánům a odpovídajícím oblastem  těla, které jsou vzájemně reflexně propojeny a tím se i vzájemně ovlivňují. Reflexní terapie velice často dokáže zharmonizovat a vyřešit i vnitřní poruchy a příčiny  projevů nemocí.   

Jak to funguje aneb Trocha anatomie

Každá část těla je zásobena nervy z jednoho míšního segmentu („kořenového okrsku“). Představte si to jako jeden kabel, který vede k více spotřebičům v jedné místnosti. Všechny orgány a tkáně v kořenovém okrsku jsou vzájemně ovlivňovány složitými nervovými reflexními vazbami. Dojde-li k poruše nebo onemocnění kteréhokoli orgánu v kořenovém okrsku (v naší pomyslné místnosti), snaží se organismus pomocí reflexních vazeb tuto poruchu či onemocnění ovlivnit. Dráždění v kterékoli tkáni vyvolá odezvu i v ostatních tkáních kořenového okrsku.

Reflexních změn na povrchu těla při postižení v hloubce uloženého orgánu je několik. Na kůži jsou to zóny zvýšené citlivosti a bolestivosti. Časté jsou změny v prokrvení kůže. Změny v podkožním vazivu se projevují mírným vtažením kůže a sníženou posunlivostí kůže proti spodině. Svalstvo v příslušném úseku je zpravidla bolestivé, napjaté a až křečovitě stažené.


Využití reflexní terapie

Reflexní terapii lze využít mnoha zdravotních nerovnováhách, nejčastěji při:

  • Migrénách (bolestech hlavy). Hlavními příčinami migrén bývá zablokovaná krční páteř, disfunkce žlučníku nebo jater. Přesnou příčinu problému nám nejlépe odhalí diagnóza
  • Bolestech zad a plotének. Problémy s ploténkami většinou souvisí s oslabením ledvin
  • Bolestech kloubů. Hlavní příčinou bolestí kloubů bývá oslabení ledvin, hromadění odpadních látek v těle, nadváha a špatné stravovací návyky
  • Ischiasu a skolióze. Zde doporučujeme kromě reflexní terapie vhodné cvičení na uvolnění, protažení a posílení svalstva, např. Jógu
  • Alergiích. Příčina alergií většinou spočívá v orgánovém trojúhelníku ledviny – plíce – slezina. Kromě reflexní terapie doporučujeme úpravu stravy, vyloučení sladkostí, mléčných výrobků a smažených jídel (nutná disciplína). Léčba alergií bývá většinou dlouhodobá.

Používá se však také úspěšně při léčbě neplodnosti, při poúrazových stavech, zažívacích obtížích, při léčbě únavového syndromu, poruchách spánku apod. Reflexní terapie je také skvělým pomocníkem při detoxikaci těla, podpoře lymfatické drenáže atd.

Komu je léčba reflexní terapií určena

Reflexní terapie představuje účinnou pomoc při léčbě chronických i akutních onemocnění. Je vhodná pro všechny věkové kategorie, od miminek až po seniory. Také v těhotenství je příjemné a zároveň velmi přínosné praktikovat reflexní terapii.

  • Výjimku tvoří období prvního trimestru, v této době by reflexní terapie neměla být na budoucí mamince praktikována.
  • Další výjimkou, kdy se nesmí reflexní terapie provádět, je stav po transplantaci orgánů. Reflexní terapie by totiž mohla svým působením aktivovat imunitní reakce organismu, které by zkomplikovaly přijetí transplantovaného orgánu.
  • Této terapii by se měli vyhnout lidé s vážným onemocněním srdce. Proto nás hned první den lektorka učila, jak takové onemocnění poznat přímo tlakem na jisté body levé nohy. V případě velmi silné bolesti je nutné odkázat zájemce o tuto masáž nejprve k ošetřujícímu lékaři na srdeční kontrolu.

Při menstruaci se tato terapie běžně provádí, jen je nutné snížit intenzitu tlaku na jednotlivé reflexní body.

Prvotní reakce na léčbu reflexní terapií mohou být rozdílné. Jeden se bude cítit skvěle uvolněný, plný sil a elánu, druhý přesně naopak. Je velmi důležité mít na paměti, že možná nepříjemná reakce na terapii nepotrvá dlouho a neměla by se potlačovat ani přerušovat! Je to totiž dobré znamení, že se orgány probudily a začaly s regenerací svojí i celého organismu a po jejím ukončení klient poskočí na vyšší úroveň zdraví. Reakce na léčbu jsou přísně individuální. Obecně platí, že čím jsou nemoci zastaralejší, tím obtížnější cestu ke zdraví lze očekávat. Dokonce se stává, že se bez vnějších příčin začínají objevovat příznaky již dávno potlačených nemocí.

Každá změna dosavadního stavu však ukazuje na to, že byly probuzeny vnitřní léčivé síly organismu a začalo odvádění toxinů a škodlivých látek z těla. Proto je dobré tento přechodný stav ustát a za svoji trpělivost si vychutnat zaslouženou odměnu v podobě pevného zdraví a psychické pohody!

Zvláštní poděkování patří MgA. Kláře Kolářové, lektorce a terapeutce Andao Institutu v Praze.

Zdroje: Kamila Cisárová – Studio Kamilla – StudioKamila.cz, Profyz s.r.o. Fyzioterapie Stará Boleslav – ProFyz.cz, Karolína Zarzycká – Novinky.cz, Fyzio Klinika Praha – FyzioKlinika.cz, Relax Studio Lea – ReflexniTerapie-Masaze.cz a skvělý web CelostníMedicína.cz