Blog
Qi Gong léčí, harmonizuje a hlavně baví

Qi Gong léčí, harmonizuje a hlavně baví

Tak jsem to včera poprvé v životě zkusil. A to jsem tohle cvičení ještě před měsícem prakticky neznal. Ale pak jsem si přečetl článek, že prý to funguje a že to zvládne každý. I uvěřil jsem, našel nejlepšího mistra a přihlásil se do video kurzu. Mistr na obrazovce mého počítače předcvičoval krásné ladné a pomalé cviky a já s mnoha dalšími různě roztroušeni v obývácích či zahradách po celé zemi jsme to zkoušeli napodobovat. Po první hodině můžu říci jen jedno. Příště jdu zase cvičit. Bolí mě všechno, nevím z čeho, ale bolí. Ale takhle nádherně mi po fyzické, ani psychické stránce už dlouho, předlouho nebylo.

Cvičení Qigong (Čchi-gong) vzniklo před více než 3000 lety v Číně. Je vedle akupunktury, masáží, bylinné léčitelství a dietetiky, jedním z pěti pilířů tradiční čínské medicíny. Čínský název Qigong je možné přeložit jako: „Práce s životní energií“ nebo „Práce na životní energii„. Tato „práce“ se může provádět v pohybu, ve stoje a také vsedě. Qigong se na rozdíl od Tai chi (Tai-čhi) neřadí mezi bojová umění, protože se zaměřuje výhradně na zdraví a péči o něj. Světová zdravotnická organizace má ve svých osnovách zmínku o cvičení Qi Gong a definuje jej takto: „Qi Gong je klíčem k otevření tajné brány, vědy o lidském těle a jeho skrytých možnostech.

Cvičení Qi Gong [čchi-kung] významným způsobem působí na utišení mysli, zastavení se v hektickém životním tempu, je to způsob, jak porozumět sám sobě a svému okolí. Toto cvičení bylo v Číně kultivováno po tisíciletí a slouží k celkovému zlepšení zdraví, léčení konkrétních potíží, podporuje dlouhověkost. Existuje mnoho směrů a podob Qi Gongu. Qi Gong dokáže odstraňovat blokády energie proudící v kanálech a doplňovat její množství. Tím zvyšuje účinnost akupunktury.

Pomocí qigongu lze podstatně zlepšit funkci orgánů, zvýšit vitalitu a posílit imunitu organismu. Cvičení není fyzicky náročné, neklade nároky na prostor nebo vybavení. Cvičit lze v každém věku, v běžném pohodlnějším oblečení, v botách bez podpatků. Qi Gong dává každému možnost vzít odpovědnost za své zdraví do vlastních rukou a obnovit samouzdravné schopnosti našeho těla.

Jak to začalo

Qi, čteno „čchi“ je v tradiční čínské medicíně životní energie. Podle starověké čínské filosofie je qi podstatou veškeré existence světa kolem nás. Existují dvě formy této energie – yin, která vychází ze Země a je spojována s chladem, vodou, tmou, či smrtí a yang, která proudí ze Slunce a spojována je s teplem, ohněm, světlem a životem.

K tomu, aby vznikl život, je potřeba obou těchto druhů energie a jejich dokonalá rovnováha je podstatou zdraví a pohody. A právě k dosažení této rovnováhy vede cvičení qi-gong. 

Pojem Qi se dá vysledovat až do prehistorických způsobů tradičních tanců. Nejstarší způsoby Qi Gong se datují až do období starých sedm tisíc let, kdy se pomocí specifických tanců provádělo zbavování se chladu a větru z organismu, jakožto škodlivého vnějšího napadení organismu.

Pomocí pohybu, v tomto případě tance, dochází k rozpohybování Qi, která pomáhá tělu zbavovat se nemoci. Termín Qi Gong se poprvé objevil za dynastie Jin (265-420 n.l.), kde taoistický myslitel Xuxua ve svém díle Jingming Zoulu zmínil tento pojem a poprvé mu dal vysvětlení. Před ním se tradičnímu čínskému cvičení říkalo daoyin-tuna. Daoyin-tuna znamená vypuzování starého a nasávání nového. Daoyin označuje fyzické cvičení, tuna naznačuje princip výdechu a nádechu. Princip výdechu je chápán jako odvrhování starého a princip nádechu je naopak chápán jako přijímání nového.

Zacvičte si

Základním cvikem léčebného Qi Gong, který bývá nazýván matkou všech ostatních, je cvičení dacheng yangsheng zhuang [čti: dačan jang šeng čuan], což v překladu znamená „postoj nejvyšší dokonalosti“.

Je to statická forma nejúspěšnější metody pěstování života. Jeho tvůrcem je Wang Shang Zhai. Wang Shang Zhai byl mistrem bojového umění a lékařem. Kořeny tohoto cvičení jsou ve vnitřním bojovém umění pocházející ze stylu I Chuan. Wang Shang Zhai do cvičení zakomponoval to nejlepší a začal jej úspěšně používat ve své lékařské praxi při léčení mnoha typů chronických onemocnění.

Tato metoda pěstování zdraví a dlouhověkosti celkově harmonizuje organismus, řeší mnoho různých chronických onemocnění, harmonizuje nervovou soustavu, metabolické poruchy, zažívání, trávení a jiné. Během cvičení dochází k posilování a rozhojňování Qi, zprůchodňují se a otevírají se všechny energetické dráhy v organismu.

 1. Koordinace těla
 2. oči hledí přímo před nebo jsou zavřené,
 3. jazyk se lehce opírá o horní patro (jazyk na rozhraní zubů a patra),
 4. brada je mírně zatažena,
 5. ramena jsou pokleslá, lokty svěšené,
 6. hrudník je zatažený, záda povolená,
 7. postoj je vzpřímený a rovný,
 8. nohy jsou rozkročené na šíři ramen, špičky chodidel jsou vytočeny mírně k sobě,
 9. mírně pokrčená kolena a mírně natočena k sobě,
 10. chodidla jsou pevně zakořeněna do země,
 11. pozice rukou jako bychom objímali hedvábnou kouli,
 12. prsty přirozeně, mírně roztaženy od sebe, středy dlaní, na nichž jsou akupunkturní body Lao Gong, jsou naproti sobě – na jedné přímce,
 13. přirozená vzdálenost mezi rukama,
 14. pozice rukou směrem nahoru nesmí přesáhnout obočí, směrem dolů nesmí klesnout pod pupík.

Ideální pozice rukou je taková, ve které se cítíme nejlépe, pokud má někdo vysoký krevní tlak, drží ruce v nejnižší úrovni. Pokud má někdo nižší tlak, snaží se ruce držet v nejvyšší úrovni. Během cvičení dochází k vyrovnávání krevního tlaku.

 • Koordinace dechu
 • Dýcháme naprosto přirozeně, uvolněně a nezadržujeme dech, Qi klesá do oblasti dantian (tzv. elixírové pole v oblasti pod pupkem).
 • Koordinace mysli neboli srdce
 • Tělo uvolněné, mysl pevná, srdce je vyrovnané,
 • Qi v harmonii (je třeba zbavit se všech rušivých myšlenek a ztišit svého ducha, vůle se upíná do oblasti dantian, je třeba ovládnout velikost plamene soustředění).

Při cvičení postupujeme pomalu, trpělivě, nic neuspěcháváme. Je důležité dbát na volnost, klid a přirozenost.

Qi Gong léčí

Popularita qi gongu na Západě stále roste díky jeho až překvapující účinnosti, výraznému zdravotnímu efektu  a nekomplikovanosti technik, které jsou mnohdy založené na zcela jiných (odtajněných) principech, než běžně známá cvičení a praktikovat je může vlastně každý, bez ohledu na kondici, zdraví nebo věk. 

Co qi gong prokazatelně dokáže?

 • Zkvalitní dech a brániční dýchání 
 • Zkvalitní kondici, sílu svalů, ohebnost, pružnost a fascie.

Fascie, to je síťový systém v každém lidském těle, který obaluje a vzájemně propojuje svaly, kosti, cévy, nervy a vnitřní orgány včetně mozků nebo očí. 

 • Blahodárně působí na klouby a pohyb synoviální tekutiny.

Synoviální tekutina je důležitou součástí každého synoviálního kloubu, v němž vyplňuje jeho kloubní dutinu. Synoviální tekutina plní funkci „kloubního maziva“, které se podílí na hladkém pohybu kloubu. Zároveň působí i jako tlumič nárazů, protože rozkládá tlak působící na kloubní plochy. 

 • Stimuluje pohyb krve a lymfy
 • Obranyschopnost – imunita
 • Stimuluje pohyb mozkomíšního moku 
 • Podporuje fungování kostní dřeně 
 • Nastolí čistou, klidnou mysl a dobrou náladu

Hele, zkuste to taky. Je to krásné, pro běžného zápaďáka podivné, klidné, harmonické, magické, a ať už si o tom myslíte cokoli, určitě to funguje. Já už mám třetí den mimořádně dobrou náladu, fakt.

Zdroje: TaoJin.cz (děkuji mistru Radku Kolářovi za úžasný zážitek), TaiChiChiKung.cz, EnergyForLife.cz, Andrea Steinhauserová – Vliv cvičení qi gong na zdraví cvičenců (Masarykova univerzita, Brno 2012), TuhýKořínek.cz, Inspirita.cz, CvičeníQiGong.cz